کارگروهها

 
 

 

باسمه تعالی

رئوس فعالیت های معاونت پرورشی فرهنگی دبیرستان فرهنگ

 

طرح طوبی

برگزاری کلاسهایی خارج از برنامه ی آموزشی مدرسه در جهت توانمند سازی دانش آموزان در پاسخ دادن به شبهات دینی و سیاسی و ... است و همچنین نقد جریان دگراندیش نسبت به انقلاب و اسلام، مستلزم آشنایی دانش آموزان با تاریخ انقلاب اسلامی، شناخت جریانهای فکری و سیاسی و مبانی اندیشة دینی است.

 زمان برگزاری کلاس ها: چهارشنبه ها از ساعت 16:00  تا  17:30

                             پایه اول: تاریخ تحلیلی و جریان شناسی انقلاب اسلامی

                             پایه دوم: غربشناسی و یهود و فراماسونری

                             پایه سوم: فرق و مذاهب و علوم انسانی اسلامی

درس اخلاق

آشنایی با اسلام و معارف تشیّع، زمانی ماندگار خواهد بود که از سرچشمة آن، یعنی عالمان عامل اخذ شده باشد. درس اخلاق به جز یاد آوری و تذکر نکات اخلاقی فرصتی ست تا دانش آموزان با عالمان و روحانیان فرهیخته و صاحب نفس و اهل معنا از نزدیک آشنا شوند. هر هفته از محضر یکی از روحانیون محترم بهره مند شده و پس از آن از دانش آموزان با صبحانه پذیرائی به عمل می آید، زمان این کلاسها پنج شنبه ها زنگ اول درسی می باشد. 

جلسة پایه

در جلسات ماهانه که در فضاهای غیر رسمی- و بیشتر در منازل دانش آموزان – با حضور معلم راهنما و مربیان دیگر- شکل می گیرد، در کنار مباحث علمی و اخلاقی، دانش آموزان می­ آموزند که رفاقت و صمیمیت، گوهر گران­بهایی ست که باید آن را تا آن جا که شاید، پاس داشت و همین صمیمیت ها که به نوعی بچه ­ها را به یکدیگر پیوند- گویی فامیلی- می­زند، موجب می ­شود که آنها در مسیر زندگی، صبر کردن در کنار هم و دست گیری از هم را تمرین کنند.

انجمن ادبی

جلسه های ماهانه ی خوانش شعر در طول سال و جلسات نقد شعر هفتگی باعنوان هوای تازه از دیگر برنامه ها شعری معاونت پرورشی می باشد.

موسم گل

جشنوارة سراسری شعر دانش آموزی که هر سال در روز بزرگ داشت سعدی برگزار می­ گردد. معاونت پرورشی دبیرستان فرهنگ به عنوان دبیر این همایش متکفل این برنامه می باشد. هفت دوره از این جشنواره تا امروز برگزار شده که شش دوره در استان تهران و دوره ی آخر به صورت کشوری برگزار شده و اردیبهشت 94 هشتمین جشنواره برگزار می گردد.

خیریة کریم اهل بیت (علیه السلام)

خیریه، فرصتی است جهادی، برای کار خیر در مناطق محروم و خاک خوردن برای مردم، برای  خدا و رسیدن به این شرافت که با خیال راحت سر سیر بر زمین نگذاری زمانی که از گرسنگی، عده ای نمی توانند سر بر زمین بگذارند. خیریه دانش آموزی تا امروز موفق شده که دوازده دوره اردوی جهادی در ابعاد اجرایی، عمرانی، فرهنگی برگزار شده است. که این اردوها با بیشترین استقبال دانش اموزی همراه بوده و این فرصت بکر 10 روزه یکی از طلائی ترین فرصت های زندگی نوجوانی می باشد که علاوه بر روحیه های جهادی اعتقادی و آموزش سبک زندگی اسلامی دانش آموزان را در انواع حوزه های مدیریتی مسلح ساخته و ایشان را در عرصه ی متفاوت از زندگی یکنواختشان با تجربه می سازد.

مراسم و مناسبتها

مناسبتهای دینی، ملی و انقلابی از زمینه هایی است که بچه ها می توانند توانایی خود در انجام یک کار تیمی و همچنین در مدیریت گروه و برنامه را محک بزنند. البتّه بعضی از این مراسم مثل نماز جماعت و صبحگاه و زیارت عاشورای صبحهای 5 شنبه در طول سال به طور مستمر برگزار می شود. در این حوزه از فعالیت های پرورشی دانش آموزانیکه برگزاری مراسم را عهده دار می شوند، علاوه بر تجربیات مدیریت گروه با محتوای والا و ارزشمند دین مبین و ایران عزیز آشنا شده و به تمام دانش آموزان مدرسه در غالب فعالیتهای فرهنگی هنری ارائه می دهند. در دبیرستان فرهنگ به تمامی مناسبتهای ملی، دینی، فرهنگی و ... به طور جدی توسط دانش آموزان با مدیریت و راهنمایی مربیان پرداخته می شود.

اردو و بازدید

خیلی از درسها را بچه ها در کلاس درس نمی آموزند، بلکه باید با چشم ببینند تأثیر فرهنگ را در هنر باستان و یا توحیدی که از سر انگشتان استاد کاشی کار یزدی در عمارت مسجد جامع تراویده و یا حکمت و زیبایی که از قلب معمار اصفهانی به در و دیوار مسجد امام نشت کرده و یا خاکی که در هر دقیقه صدها هزار گلولة توپ و خمپاره بر آن باریده و بدنهاییکه سپر بلای خاک بوده و خط و نگاریکه دست تقدیر پروردگار بر عارض طبیعت کشیده است. دانش آموزان دبیرستان در هر دوره ی تحصیلی شان چند اردوی پایه ای می روند و در ذیل این اردوها علاوه بر تفریح و سیاحت و تغییز ذائقه به کلی از اهداف از پیش تعیین شده ی معاونت پرورشی و دبیرستان می رسند. این اردوها و اهداف خرد و کلانشان در قالب شیوه نامه ی اردو و بازدیدهای مدرسه فرهنگ درج شده است. برای دانش آموزان پایه هفتم اصفهان، هشتم مشهد مقدس، اول دبیرستان یزد، دوم دبیرستان مشهد مقدس و سوم دبیرستان مناطق عملیاتی جنوب کشور در نظر گرفته شده است.

ورزش

برنامه ریزی و برگزاری مسابقات ورزشی در رشته های فوتبال، بسکتبال، والیبال، بدمینتون، تنیس روی میز، تیر اندازی، کبدی و ...، آموزش رشته های ورزش فوتبال، بسکتبال، والیبال و شنا در تابستان و سال تحصیلی در جهت تقویت بنیة جسمانی و سلامت جسمی و روحی دانش آموزان با مدیرتی جدی و دقیق از دیگر فعالیتهای معاونت پرورشی می باشد. کوهنوردی های دوره ای و ماهانه و اردوهایکوه پیمایی، جنگل نوردی، غار نوردی های تابستانه از جمله وظایف مسئول ورزش بوده و در این حوزه از مدرسه دانش آموزان ساحتی کاملا متفاوت از تمام عمر و زندگی روزمره شان را در کنار مربیان و در مناطق بکر طبیعی می گذرانند.

بسیج

همة مدرسة ما، خود، بسیج است و همین، موجب گردیده تا بسیج مدرسه، چندان به چشم نیاید؛ اما نقش منحصر به فرد بسیج برای کسانی که این فضا را برای تنفس برگزیده اند آن است که یاد می گیرند که فقط به وظیفه بیندیشند و از خود برای خدا بگذرند و بی توقّع، با کمترین امکانات، بیشترین بازدهی را فراهم آورند. فعالیتهای بسیج مدرسه، شامل آموزشهای اعتقادی و سیاسی، امداد، یادکرد دفاع مقدس و ... می باشد. پایگاه بسیج شهید آوینی در مدرسه محیطی است برای پروراندن روح حماسه و ایمان و جهاد و همه ساله عمده ی دانش آموزان مدرسه به استقبال فعالیتهای بسیج می آیند.

دارالقرآن

تشویق دانش آموزان به انس با قرآن کریم، برگزاری مسابقات بزرگ سالانة قرآن کریم، هماهنگی میان استادان درس قرآن، برگزاری دوره های حفظ قرآن کریم و ... از کارکردهای دارالقرآن است. از دیگر فعالیتهای دارالقرآن صبحگاه و قرائت های روزانه پس از نماز و هیئت قرآنی می باشد. این حوزه توسط یک مربی مسلط به قرآن کریم فعال بوده و هر سال در یک دوره سه مامه مسابقات سراسری در هشت عنوان را در مدرسه برگزار نموده و تمامی استعداد های قرآنی تمامی دانش آموزان را فعال می سازد و در نهایت در یک برنامه ی فاخر از برترین های دارالقرآن و مسابقات تقدیر به عمل می آید.

نقد فیلم

فیلم دیدن هم، مثل فیلم ساختن، یک هنر است. گذر از لایه های به ظاهر غیر مهم و عادی فیلم و نفوذ به اعماق ذهنیّات فیلم ساز و توجه به پیام و اثری که سازندة فیلم می خواهد ولو به طور نا خود آگاه به جان بیننده، تزریق نماید، از هنرهای فیلم دیدن است. برنامة نقد فیلم در هر فصل، یک بار و در تابستان، سه بار انجام می شود.

تبلیغات و تابلوها

تابلوها رسانه هایی هستند که می توانند با سلیقه تزیین شده و در طول سال یا در مناسبتهای خاص نشاط معقولی را به بچه ها منتقل نمایند؛ تابلوهای مدرسه شامل: قاب رنگی (ویژة عکس)، هیاهو (اخبار سیاسی)، جویبار حکمت (مبحث تخصصی علوم انسانی و فلسفی) و ... می باشد. به علاوه تعظیم شعائر ملی مذهبی و فضاسازی های محتوایی از دیگر رسالت های معاونت پرورشی می باشد.

سمعی و بصری

از همة مراسم و فعالیتهای دانش آموزان و همچنین صحنه های ویژه در مدرسه، فیلم برداری و عکس تهیه می شود، که عهده دار این کار هم خود دانش آموزان می باشند و در نهایت، فیلمها  و عکسها که خاطره ها را ثبت می نمایند، تدوین گردیده و آرشیو شده و تحت عنوان مجموعه ی "مدرسه ای که میرویم" در اختیار دانش آموزان علاقمند قرار می گیرد. به علاوه از دیگر فعالیت های سمعی و بصری آموزش عکاسی، فیلم برداری و تدوین می باشد. مربیان سمعی و بصری با تسلط کافی بر برنامه ها و نرم افزارهای فیلمسازی، به دانش آموزان توانمندی ساخت مستند و عکاسی و فیلم برداری حرفه ای را نیز می دهند.

آرشیو فرهنگی مدرسه

شامل همة آثار دانش آموزان، مثل دست نوشته ها، دست خطها، مقالات و پژوهشهای علمی، فیلمها و عکسهای ایشان و ... است؛ که مدرسه بنا دارد طبق اصول آرشیو، همة این موارد را جمع آوری و نگه داری نماید.

نشریه نسیم

نشریة تخصصی علوم انسانی است که دارای سرویسهای ادبی، معارف، فلسفه، تاریخ، جغرافیا، سیاست، هنر، معرفی رشته های علوم انسانی، تهیة خبر و گزارش و مصاحبه است.از سال 72 تا کنون این نشریه در مدرسه چاپ شده است.

نشریه بشری

نشریة تخصصی علوم قرآنی و حدیث است. از سال 84 تا کنون این نشریه در مدرسه چاپ شده است. نشریة ویژة قرآن و معارف اسلامی که دارای سرویسهای موضوع ویژه، معرفی سوره های قرآنی، معرفی آیه های شاخص، داستان، قرآن و ادبیات (دولت قرآن)، نهج البلاغه (قرآن ناطق)، کتاب دات کام و احکام و اخلاق و ... می باشد. تمام مراحل تهیه و چاپ نشریة بشری همچون نشریه های سه نقطه و نسیم، توسط دانش آموزان انجام می گیرد و به صورت فصلنامه منتشر می شود. دانش آموزان، در نشریات مدرسه، در عمل با مراحل مختلف تهیة نشریات از تهیة مقاله تا چاپ و حتی توزیع آشنا می شوند و تجربه می اندوزند.

نشریه سه نقطه

نشریه ی داخلی مدرسه ی فرهنگ با رویکرد طنز، خبر  و جامعه می باشد. این نشریه به صورت مولتی مدیا توزیع می گردد که از سال 84 تاکنون این نشریه در مدرسه چاپ شده است.

نشریه پاره خط

نشریة تخصصی مناسبتی، سیاسی  است که دارای سرویس های مختلف بوده و برای مناسبتهای مذهبی سیاسی تولید و توزیع می گردد.

صفحه بندی و طراحی

این واحد جهت صفحه بندی و تنظیماتِ چاپ نشریات مدرسه و پوستر برنامه ­های مختلف مدرسه می باشد، اقدام به طراحی پوستر جهت تمامی فعالیتهای مدرسه و ارائه طرح های گرافیکی برای نشریات و تبلیغات مدرسه است.

جشنوارة مطبوعات

هر سال، جشنواره ­ای به هدف داوری دربارة موضوعات و مطالب مختلف نشریات مدرسه برگزار می­ گردد و به صاحبان آثار برتر، جوایزی تعلّق می­ گیرد.

اتاق خلاقیت

کارگاهی مجهز برای آماده سازی دکور ها و سازه های تجسمی هنری، این محیط با ابزار کامل، فضایی است که هوش هندسی دانش آموزان را فعال ساخته و در این محیط فضای نمایشی و نمایشگاهی برنامه های مختلف را آماده می سازند. طراحی و اجرا همگی صرفاً و صرفاً جهت پرورش ذهن خلاق دانش آموزان بوده و سالانه هزینه های زیادی به این امر اختصاص می یابد.

نماز جماعت

در دبیرستان فرهنگ همه روزه برنامه ی نماز جماعت با حضور تمامی دانش آموزان برقرار استکه علاوه بر اقامه ی نماز ظهر و عصر هر روز یک برنامه ی فرهنگی به صورت منظم اجرا می شود؛ سخنرانی و پاسخ گویی به نامه های دانش آموزان توسط مدیر مدرسه، قرائت یک صفحه قرآن کریم، سخنرانی دانش­ آموزی و ... از دیگر برنامه های جانبی نماز جماعت  است.

اتاق رایانه

معاونت پرورشی مجموعه ی دبیرستان فرهنگ با بهره مندی از یک اتاق رایانه ی فعال و مجهز و یک اتاق سمعی و بصری همه روزه به دانش آموزان امکانات ارائه می نماید. اینترنت پر سرعت و رایانه های مجهز و سیستم پخش و ضبط صوت و اتاق های نمایش فیلم از دیگر امکانات این مجموعه می باشد.

دهه ی شهادت

علاقه مندی به فرهنگ جهاد و شهادت یکی از مهم ترین ویژگی های آرمانی دانش آموختگان دبیرستان فرهنگ می باشد. ما در محیطی کاملاً شفاف و واقع گرایانه ایشان را در قالب فعالیتهای هنری و محتوایی تحت عنوان دهه ی شهادت آشنا ساخته و از این فرهنگ ناب تشیع جرعه ای به دانش آموزان می چشانیم. این برنامه با طراحی و مدیریت پایه ی سوم دبیرستان و برای استفاده ی عموم دانش آموزان مدرسه می باشد.

روز فرهنگ

دانش آموزان مدرسه بنا به فعالیت های خود و حد تلاششان در برنامه های آموزشی، پرورشی و انضباطی در یک روز کاملاً شاد تقدیر تشویق می شوند.

کارگروههای فرهنگی

دانش آموزان دبیرستانی موظف هستند پیش از ثبت نام در مدرسه به عضویت یکی از کارگروه های فرهنگی مدرسه دربیایند. این کارگروهها در زمینه های تخصصی در امور مرتبط با رشته ی علوم انسانی تحت نظر مربی کارشناسانی برقرار بوده و علاوه بر مطالعه و طراحی و مشورت امور مربوط به کارگروهشان را نیز اجرا می کنند.

مربیان پرورشی 

احمد کاظم زاده

علی داوودی

جمال الدین شریعتی             

هادی رحمتی

مجتبی شعبانی نژاد

علی حنیف زاده

حسین وکیلی

محمدجواد حشمتی

حسن عسکری

نوید مضروب سمنانی

محمدمهدی فرشی

امیرمسعود طالبی

احسان علی آقایی

محمدجواد جعفرزاده

احمد فرشادیان

محمدحسین صفایی